Блог

Новости и информации за ноќниот живот во Скопје, новитети во клубската музика.

2019-11-13bozho

Introduction: Tornado Wallace

Овој Петок ќе имаме прилика да го чуеме Tornado Wallace како гостин на Oubli Nights во Сектор 909! Lewie Day или уште попознат како Tornado Wallace е, без сомнение, едно од највозбудливите имиња кои излегоа од новиот бран на артисти во Австралија. Тоа што го двои од останатите артисти, е неговиот импресивен каталог на сопствени изданија кои често се наоѓаат во торбите на диџеите како Andrew Wea
2019-10-16bozho

Ulterior: September Favorite Mixes

Од пред неколку месеци почнав да ги одвојувам моите омилените миксови во месечна плејлиста. Стилски плејлистата е разновидна, содржи амбиент, техно диско, хаус... Миксови кои ми оставија особен впечаток се подкастот за Dekmantel на Lauren Hansom, Beats In Space на Bradley Zero, амбиенталниот микс на Chris SSG, диско миксот на Trujillo, како и искршените ритмови на CCL. За сечиј вкус по нешто, до
2019-10-03bozho

Ulterior September Favorites

Како Диџеј и љубител на музика јас поминувам по неколку саати секој ден преслушувајќи и сортирајќи нова музика. Ова значи "чешлање" на SoundCloud, Spotify како и многу музички портали, како и правење на плејлисти со она што ми остава добар впечаток. Од пред неколку месеци почнав секој месец да креирам по две плејлисти на SoundCloud, една за омилените песни и една за омилените миксови. Сите мои пле
2019-09-17bozho

Interview: ReKonekt

Како започна Конект Фестивал? Идејата произлезе сосема спонтано кога со екипа на луѓе почиствувавме дека нешто во средношколскиот живот фали, нешто што ќе ја подигне и сплоти ведрината и енергијата на секој од нас. Секако, на почетокот изворот на мотивација ни беше забавата, па затоа и идејата ни леташе низ воздух. Тек после првиот Конект станавме свесни во што може да прерасне, дека може да биде
2019-09-06bozho

Нашиот омилен микс од DJ Nobu

Мојот омилен микс од DJ Nobu е подкаст снимен за Trax Magazine пред околу една година. Одличен warm up за она што следи вечерва.
2019-09-04bozho

After video: Virginia

Погледнете видео кое ја доловува прекрасната забава со Virginia.
2019-09-04bozho

Сектор 909 Фејсбук Група

Со цел да бидеме што по блиску до вас, со цел да изградиме заедница во која заедно ќе ја градиме иднината, ви ја претставуваме Сектор 909 Инфо Фејсбук групата. Тука може навремено да дознаете за сите новости и случувања, како и ние да ги дознаеме вашите преференции во вркса со нашата работа. Зачленете се тука.
2019-09-04bozho

After video: Heiko Laux

Погледнете видео кое ја доловува прекрасната атмосфера од журката со Heiko Laux.
2019-06-21bozho

Wax Revival - Нова Онлајн Продавница За Плочи

Wax Revival е нова онлајн продавница за плочи, која има за цел да ја прошири винил културата и да ја доближи како до “обичните” љубители на овој формат, така и до диџеите. На репертоарот ќе можат да се најдат нови и користени плочи, од најразлични жанрови на електронска музика па се до хип хоп, фанк, соул итн... Паралелно на веб шопот, започнува и проектот “ Wax Preservation Society “ со идеја д
2019-06-03bozho

Playlist: Henrik Schwarz

На само неколку дена од настапот на Henrik Schwarz во летниот клуб Сектор 909 ви припремивме плејлиста со негова авторска музика. Опусот на Henrik Schwarz е огромен. Тој редовно издава музика и ремиксува за реномирани издавачки куќи (Innervisions, Ostgut Ton, Watergate, Mule, Studio !K7), а и често соработува со музичари од врвен калибар: Kuniyuki, Âme/Dixon, Carl Craig... Музиката опфаќа различн
2019-05-29bozho

Славиме 10 години „Излет“, па „шизиме“ во летниот Сектор 909

На 31 – ви мај култното кафуле Излет ќе прослави неверојатни 10 години постоење со голема прослава со странски артисти (настан), а истата вечер ќе биде отворен и летниот клуб Сектор 909 на големо воодушевување на скопјани (настан). Овие два настани беа повод да поразговараме со човекот кој години наназад вложува напор клупскиот живот во Скопје да ги задржи достоинствените стандарди и постојано
2019-05-27bozho

Легендарно Отварање на Летната Сезона

Let the good times roll! Како што наближува престојниот викенд се повеќе сме возбудени за програмата со која ќе ја отвориме летната сезона. Програма достојна за една светска метропола. Го отвараме летниот клуб Сектор 909, организацијата Oubli прославува една година постоење, а Кафе Излет прославува 10г. постоење. Викендот започнува во петок напладне во Кафе Излет каде што ќе можете да ги преслу
2019-04-03sasho

Interview: Kirk Degiorgio

Кој беше клучниот момент кој те натера да почнеш да продуцираш музика? Започнав со купување на студиска опрема некаде околу 1990. Соработката со момците од The Black Dog беше првиот момент кога видов студио, но после посетата на Детроит кадешто ги посетив музичките студија на Transmat и Metroplex и видов за првпат на какви опрема се продуцирани сите тие детроитски техно класици ме инспирираа да к
2019-03-24bozho

Sunday Sounds: Playlist by Steffi

По добар клабинг во петок и сабота, недела е ден за полнење батерии и припрема за неделата што следува. Така, за недела соодветна музика е амбиенталната. Во рубриката Sunday Sounds можете да најдете музички препораки токму за овој период од неделата. За почеток споделуваме плејлиста составена од диџејката Steffi која на 5ти Април ни гостува во Сектор 909 заедно со Kirk Degiorgio. Steffi е добр
2019-03-22sasho

Interview: Funky Fresh

Оваа сабота хип хоп колективот Funky Fresh слави 3 години постоење на македонската клупска сцена во Сектор 909. Освен веќе добро познатата екипа истата вечер позади грамофоните ќе им се приклучи и DJ Slave. 1. Сите знаеме кои се Гоце и Чваре, па затоа може ли да ни кажете нешто повеќе за Funky Fresh колективот. Кога е формиран, кои се во екипата....? Funky Fresh e основана февруари 2016 ко
2019-03-13sasho

Introduction: Gerd Janson (Running Back)

Овој петок ни гостува еден од најверсатилните DJ-и на денешницата Gerd Janson и сопственик на еден од најдобрите дискографски куќи Running Back. Gerd неговите тинејџерски години ги поминува во малиот град Дармштад во југозападна Германија, но секој викенд патувал до Франкфурт за да може да ги чуе и купи најновите изданија кои се наоѓале во локалните плочари. Овој негов “порок” е главен виновник
2019-02-18sasho

Interview: DJ Gregory

Раните 90-ти години во Франција хаус музиката беше обскурно, контроверзно underground движење во кое само мал број на просветлени луѓе ја делеа истата пасија кон оваа музика. DJ Gregory беше еден од тие луѓе. Растејќи во Париз и Њујорк Gregory се етаблира на хаус сцената како еден од најголемите таленти, тој е дел од златната генерација на електронската музика, рамо до рамо со DJ Deep, Ludovic
2019-02-17sasho

Introduction: DJ Deep

Сирил Етјен ака DJ Deep е артист кој изминативе 20 години континуирано го шири звукот на квалитетна андерграунд електронска музика. И покрај сите трендови кои беа и се присутни на глобалната електронска сцена, Сирил никогаш не отстапил од своите замисли како артист, умешно експериментирајќи со различни жанрови на музика, од хаус до техно па се до диско, соул и експериментална амбиент музика. Прод
2019-01-09sasho

Интервју: S.A.M [Delaphine Records]

Samuel Andre Madsen - S. A. M. е познат по своите sleek, subtle и tribal траки и неговата "монашка" посветеност. Потекнува од  данско, конзервативно, христијанско семејство, син на проповедник за подоцна и тој самиот да заврши теолошки студии.  После неколку години инспириран од Fred P, Jus Ed и Omar S почнува со сопствена продукција. Поради тој беспрекорен стил и талент е тешко да останете воздрж
2018-12-25bozho

Се отвора зимскиот Сектор 909 на нова локација

Разговаравме со сопственикот на еден од најскопските ноќни клубови Сектор 909, Огнен Узуновски – Оги, чиј летен простор беспрекорно функционира години наназад. Изминативе 3 години недостасуваше зимски затворен клуб. По долга потрага по најсоодветен простор, конечно на 27 декември се отвора зимскиот Сектор 909 и тоа во срцето на Скопје – во зградата Лумикс на плоштад Македонија. Оги продолжува и по
2018-12-24bozho

Добредојдовте

Здраво Најдраги Посетители! Добредојдовте на новиот веб сајт за клубот Сектор909, место каде што може да дознаете повеќе за настаните кои ги организираме, музиката која ја слушаме, како и многу други работи кои сметаме дека вреди да се споделат со вас. Вложивме многу труд градејќи го веб сајтот со цел да имаме место во дигиталниот свет што ќе го чувствувате како дома. Во овој блог пост, првенче,